Inastalacja wody w domu – jaki materiał i system

Zbadanie potrzeb  inwestora, dobry przemyślany projekt, odpowiednio dobrane rury i kształtki oraz jakość wykonanej pracy i doświadczenie instalatora decydują o wysokiej jakości instalacji wodnej, która będzie niezawodna przez długie lata.

W momencie modernizowania starej instalacji lub układania nowej, musimy zadecydować z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Do wyboru mamy elementy z miedzi,  tworzyw sztucznych oraz ich odmiany – zatem co wybrać?

Rury miedziane – wady i zalety.

Miedź jako materiał łatwo formowalny jest stosowany praktycznie w większości instalacji w budownictwie mieszkalnym: zarówno instalacje wodne, grzewcze, jak i klimatyzacyjne oraz pomp ciepła. Rury wykonane z tego metalu charakteryzuje bardzo dobra odporność na korozję i wysoką temperaturę. Są lekkie, trwałe, można je formować. W zależności od stopnia twardości, rury miedziane łączymy złączkami zaciskowymi wysokiej jakości  za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems.

Wyróżniamy następujące stopnie twardości rur miedzianych:

  • miękkie – symbol R 220,półtwarde – symbol R 250,
  • twarde – symbol R 290.

Dzięki gładkiej powierzchni ścian wewnętrznych, praktycznie nie zarastają kamieniem. Dużą zaletą jest ich bakterio statyczność, która zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów. Przewody z miedzi prowadzone w pomieszczeniach nieogrzewanych należy dokładnie zaizolować, na przykład otulinami z pianki poliuretanowej, ponieważ miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło. Z tego powodu w przypadku wykonania instalacji grzewczej niskotemperaturowej jest to kłopotliwe zjawisko ( utrata ciepła na rurociągach, wymagane dokładne izolowanie). Pamiętać jednak należy, aby brać pod uwagę pewne ograniczenia wynikające z zastosowania tychże systemów. Instalacje wykonane z miedzi nie powinny być łączone z grzejnikami aluminiowymi, ponieważ na styku tych materiałów powstaje korozja elektrochemiczna i dochodzi do nieszczelności. Dodatkowo w instalacjach miedzianych należy pamiętać, aby przestrzegać zalecanych prędkości przepływu wody – 0,3 i 0,5m/s, aby uniknąć “wycierania” miedzi ze ścianki rury, która jest dość cienka (1 mm dla rury DN15). Również woda nie powinna mieć odczynu pH powodującego wypłukiwanie jonów miedzi do wody (poniżej 7 PH). To zjawisko istotne przy instalacjach wodociągowych wykonanych z miedzi mniej wrażliwe w instalacjach c.o. Warto podsumować iż instalacja wykonana z miedzi jest niezawodna jednak miedz i złączki miedziane to najdroższy materiał do budowy instalacji ciepłej i zimnej wody

Rury z tworzywa sztucznego – wady i zalety

Rury z tworzywa sztucznego cieszą się rosnącą popularnością. Są gładkie, lekkie i obojętne chemicznie. Nie korodują oraz nie gromadzą osadów. W dodatku tłumią wibracje i szumy powstające w czasie korzystania z instalacji wodnej.

Rury polipropylenowe (PP) wytwarza się je z kopolimeru, odmiany tworzywa bardziej elastycznej i mniej wytrzymałej od oryginału, ale mającej zestaw cech pożądanych dla rur przeznaczonych do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych. Oprócz jednorodnych rur PP dostępna jest także ich ulepszona wersja – tak zwane rury stabilizowane, z warstwą aluminium albo zbrojeniem z włókna węglowego. Te dodatki zmniejszają rozszerzalność cieplną rur PP, więc mniej wydłużają się one w kontakcie z gorącą wodą (użytkową lub grzewczą), która nimi płynie. W instalacjach w budynkach mieszkalnych są używane trzy odmiany rur polipropylenowych (PP) różniące się cechami użytkowymi, o czym świadczą ich oznaczenia:

  • rury PP do wody zimnej – PN 10, PN 16 i PN 20,
  • rury PP do ciepłej użytkowej i grzewczych – PN 16 bądź PN 20.

Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych co wydłuża proces instalacji oraz wymaga wykucia większych bruzd ze względu na wielkość kształtek.

Pracujemy na rurach: Kan Term, SigmaLI

Dobrym rozwiązaniem są rury wielowarstwowe PEX. Składają się z trzech warstw: zewnętrznej i wewnętrznej z polietylenu sieciowanego oraz z warstwy aluminium w środku (rury PEX-AL-PEX). Pod wpływem ciepła wydłużają się mniej niż inne rury, dlatego można z nich wykonać długie odcinki instalacji bez konieczności stosowania kształtek. Tego typu rury łatwo się obrabia i łączy  złączkami zaciskowymi wysokiej jakości  za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems .

Pracujemy na rurach: Wavin, Kan Term, Altech

 Tak więc należy rozważyć wykonanie instalacji nie tylko pomiędzy PP i miedzią, ale również pomiędzy rurami wielowarstwowymi PEX, które to wydają się najlepszym wyborem dla Inwestora. 

Reasumując My doradzamy, Inwestor wybiera.

Naszym zadaniem jest poinformowanie klienta o wadach i zaletach każdej instalacji. Dość często wybór podyktowany jest zasobnością portfela. Jednak wybór zawsze należy do Inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *